Przewodnicy turystyczni odwiedzili Mstów / 2013-05-05
Przewodnicy turystyczni i kandydaci na przewodników odwiedzili Mstów. Około 20 osób zwiedzało tereny rekreacyjne nad Wartą, mstowski rynek oraz Sanktuarium i Zespół Klasztorny.
Teren rekreacyjny nad Wartą - od budynku Urzędu Gminy, poprzez rejon przełomu Warty w okolicy Skały Miłości aż do zbiornika wodnego Tasarki - to prawie 5 hektarów zagospodarowanego miejsca wypoczynkowego. Inwestycję oddano do użytku w 2011 r. Wprowadzono kilka zmian korzystnych dla użytkowników. Altanki zyskały pełne zadaszenie, ścieżki połączyły wszystkie obiekty wybudowane na tym terenie, plac przed sceną zyskał dobrze ubitą nawierzchnię. Teren jest cały czas modernizowany by zwiększyć wygodę wypoczywających. Doprowadzono tu sieć wodociągową, wybudowano stację transformatorową, zlikwidowano przewody linii średniego napięcia nad zbiornikiem. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu doprowadzona będzie w okolice zbiornika energia elektryczna do punków małej gastronomii, oraz zasilanie sceny plenerowej. Przy zbiorniku wybudowanych będzie kilkanaście lamp oświetleniowych, a to pozwoli na dłuższy pobyt wypoczywających. Zainteresowaniem cieszą się w tym miejscu platformy widokowe, pogłębiony zbiornik wodny Tasarki, place zabaw dla dzieci i leśna ścieżka zdrowia. Przewodnicy turystyczni mieli okazję dokładnie zapoznać się z tym terenem. Obejrzeli także mstowski rynek, miejsce interesujące dla turystów, bo zachowany jest tu układ urbanistyczny z okresu lokacji. Przewodnicy turystyczni zwiedzali także najważniejszy zespół zabytków Mstowa - Sanktuarium WNMP i Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich. Spotkali się z księdzem Łukaszem Matuszczakiem, który opowiadał o historii zakonu. Historia sakralnego kompleksu sięga XII wieku.. Kościół był wielokrotnie odbudowywany i przebudowywany. Obecny późnobarokowy wygląd świątyni pochodzi głównie z XVIII wieku. Przylegający do kościoła od strony północnej klasztor zbudowano w XV wieku. Warowne mury z basztami otaczające kościół i klasztor pochodzą z XVII wieku. Świątynia słynie z cudownego obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który jest rytowaną kopią obrazu jasnogórskiego. W 2000 r. obraz uroczyście koronowano.
Przewodnicy i kandydaci na przewodników turystycznych odwiedzili najciekawsze miejsca Mstowa. Ta wizyta jest doskonałą promocją Mstowa – jednej z najstarszych miejscowości regionu z ciekawą historią oraz pięknymi terenami gdzie można aktywnie wypoczywać - podkreśla Adam Markowski zastępca wójta gminy Mstów.