Oficjalna strona Gminy Mstów
Piątek, 10 styczeń 2025, imieniny: Wilhelma, Dobrosława, Danuty
A- A+

CZAS I PRZESTRZEŃ MSTOWA. PRZESZŁOŚĆ – TERAŹNIEJSZOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ. PROJEKT REALIZOWANY W GMINIE / 2013-07-26

Naukowcy z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadzili etnograficzne i archeologiczne badania w Mstowie.

Archeolodzy zorganizowali warsztaty, w których udział wzięli goście z Katedry Archeologii Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilznie (Republika Czeska): dr Michal Rak, dr Lukáš Funk, mgr Martin Váňa. Naukowcy przeprowadzili nieinwazyjne badania archeologiczne reliktów zabytkowej dzielnicy stodół w Mstowie z końca XIX wieku i początków XX wieku. Sporządzili wstępną dokumentację geodezyjną z rozplanowaniem stojących reliktów, inwentaryzację fotograficzną oraz rysunkową także tych nieistniejących już budowli, by poznać i przybliżyć historię tzw. dzielnicy stodół oraz konstrukcję obiektów.

Równolegle do prac archeologicznych prowadzono etnograficzne badania terenowe, w których udział wzięło 11 studentów etnologii z Uniwersytetu Łódzkiego. Studenci zorganizowali warsztaty dla najmłodszych mieszkańców Mstowa. Zadanie polegało na odnalezieniu i sfotografowaniu miejsc na terenie Mstowa, które są udokumentowane na starych zdjęciach. Obraz świata przedstawiony na fotografiach dopełniano zebranymi od mstowian opowieściami o przeszłości i teraźniejszości tych miejsc. Dzięki tym pracom powstała wystawa „Mstów. Fotografie i opowieści”. Wystawa prezentuje stare i nowe – zrobione przez młodzież zdjęcia Mstowa oraz fragmenty zebranych opowieści. Można ją oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury. Naukowcy dziękują mieszkańcom Mstowa za zaangażowanie, serdeczność i chęć dzielenia się historiami swego życia. Koordynatorami projektu badawczego w Mstowie są dr Aleksandra Krupa- Ławrynowicz i dr Olgierd Ławrynowicz z Uniwersytetu Łódzkiego.

Wstecz