Oficjalna strona Gminy Mstów
Czwartek, 23 styczeń 2025, imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
A- A+

PROMOCJA KSIĄŻKI „MSTÓW – MIASTO – KLASZTOR – PARAFIA NA PRZESTRZENI WIEKÓW” / 2014-05-01


Książka to efekt konferencji zorganizowanej w 2012 roku z okazji jubileuszu 800-lecia zjazdu biskupów we Mstowie. Zorganizowali ją Kanonicy Regularni Laterańscy w klasztorze we Mstowie, w  przygotowania włączył się  Urząd Gminy. Program konferencji obejmował historię i dzieje Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich – jednego  z najstarszych zakonów w Polsce, który w  średniowieczu miał 2,5 tys. ośrodków i klasztorów m. in. w Krakowie, Czerwińsku i Wrocławiu. Podczas konferencji przedstawiono  dzieje zakonu i klasztoru we Mstowie, przybliżono życie zakonne w Polsce na przełomie XII i XIII wieku. Przybliżono  historię mstowskiego  kościoła, jego budowę i architekturę, wystrój wnętrza oraz badania archeologiczne, które prowadzono w obrębie zespołu kościelno – klasztornego. Zaprezentowano archiwalia i dokumenty  do dziejów klasztoru mstowskiego przechowywane m. in. w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej, Archiwum Państwowym w Częstochowie i w Archiwum Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze.
O współczesnym Mstowie mówił Adam Jakubczak wójt gminy Mstów,  a badania archeologiczne przybliżyła archeolog Iwona Młodkowska – Przepiórkowska.
Konferencja zgromadziła wybitnych naukowców z wielu ośrodków uniwersyteckich m.in.   ks. prof. Waldemara Graczyka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prof.  Annę Pobóg – Lenartowicz z Uniwersytetu Opolskiego,  prof. Jolantę M. Marszalską  z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,  ks. prof. Władysława Wlaźlaka z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
     Konferencja na tak wysokim, merytorycznym poziomie przyczyniła się do przypomnienia wiedzy o Mstowie oraz  o długiej i wspaniałej historii klasztoru.   To była pierwsza konferencja naukowa poświęcona  historii  Zakonu Kanoników Regularnych we Mstowie i historii tych ziem.   Uczestniczyło w niej wielu mieszkańców gminy, którzy z zainteresowaniem  wysłuchali prezentowanych publikacji i wykładów.

Wstecz