Oficjalna strona Gminy Mstów
Niedziela, 22 grudzień 2024, imieniny: Zenona, Honoraty, Franciszki
A- A+

ARCHEOLODZY ODKRYLI ŚLADY KOŚCIOŁA ROMAŃSKIEGO W MSTOWIE ! / 2014-10-16

Archeolodzy zakończyli wykopaliska przy kościele  pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mstowie. Odkryli relikty fundamentu  zbudowanego z kamienia wapiennego. Mur o szerokości około 170 - 190 cm  biegł równolegle do prezbiterium od strony południowej, następnie zakręcał łukiem na północ i wchodził pod absydę obecnego kościoła od strony wschodniej.
W części zachodniej archeolodzy odkryli ossuarium – miejsce powtórnego pochówku zbiorowego z XVI-XVII wieku.
Na koronie muru i pod murem znajdowały się także szczątkowo zachowane pojedyncze groby.  Pochówki znajdujące się na poziomie posadowienia muru fundamentowego i pod nim, wskazują na istnienie na tym terenie cmentarza starszego, niż odkryty kościół.
Jak podkreśla archeolog Iwona Młodkowska-Przepiórowska - odkryte relikty architektury wskazują na istnienie w tym miejscu najstarszego kościoła murowanego, jednonawowego z półkolistą absydą. Wymiary tego kościoła są porównywalne do innych, wcześniej odkrytych kościołów romańskich Kanoników Regularnych Laterańskich. Zapisy historyczne wskazują datowanie obiektu na XII wiek. Odsłonięty kościół jest obiektem romańskim, najstarszym odkrytym do tej pory w naszym regionie!
Po raz pierwszy na ślady fundamentów romańskiej świątyni natrafiono w 2010 roku podczas prac zabezpieczających mstowski kościół przed wilgocią. W ubiegłym roku archeologiczne wykopaliska kontynuowano.

Wstecz