ZBIERAMY WSPOMNIENIA O GMINIE MSTÓW / 2015-04-02
Szanowni Państwo, Mieszkańcy Gminy Mstów!
W dniach 17-26 kwietnia 2015 roku na terenie gminy Mstów realizowany będzie projekt naukowy zatytułowany Miejsca pamięci i zapomnienia. Badania interdyscyplinarne północnych terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Badania te prowadzone będą przez naukowców oraz studentów etnologii i archeologii z Uniwersytetu Łódzkiego.
Cały projekt realizowany jest w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i zakłada przeprowadzenie w latach 2014-2019 badań na obszarze 5 jurajskich gmin powiatu częstochowskiego: Janów, Lelów, Mstów, Olsztyn, Przyrów.
W roku 2015 terenem naszych badań będzie gmina Mstów, zaś tematem badań historia gminy, lokalna i rodzinna pamięć, dziedzictwo pokoleń. W dniach 17-26 kwietnia 2015 chcielibyśmy zbierać wspomnienia, opowieści, anegdoty o miejscach szczególnie ważnych dla Państwa lokalnej społeczności. Zależy nam na poznaniu konkretnych miejsc w fizycznej przestrzeni, które żyją w Państwa pamięci, które są śladami tego, co w historii lokalnej ważne, przełomowe, a także tego, co uległo zniszczeniu i zapomnieniu.
Chcemy, by źródłem wiedzy o przeszłości i teraźniejszości były dla nas nie oficjalne opracowania historyczne, ale przede wszystkim opowieści ludzi, których spotkamy i wysłuchamy. Zebrane w ten sposób materiały umożliwią nam dotarcie do faktów i wspomnień, staną się cennym źródłem wiedzy nie tylko na temat miejsc pamiętanych i zapomnianych, ale także na temat historii wsi oraz gminy, pamięci o ludziach i zdarzeniach. Odtworzone losy miejsc, które emanują pamięcią lub zdane są na zapomnienie, które związane są wojnami, klęskami i zwycięstwami, z lokalnymi legendami i anegdotami, zostaną wpisane do kulturowego dziedzictwa regionu. Osobiste historie potraktowane będą przez nas jako nieocenione źródło wiedzy o świecie, zwłaszcza o tym, który przemija. Nieistniejące już w fizycznej przestrzeni kształty będziemy chcieli odtworzyć w Państwa wspomnieniach.
Zwracamy się do Państwa, Mieszkańców gminy Mstów, z prośbą o włączenie się do naszych działań. Chcielibyśmy, by stali się Państwo dla nas partnerami w wędrówce przez historię i współczesność gminy. Mamy nadzieję, że w czasie naszego kwietniowego pobytu zgodzą się Państwo na rozmowę, poświęcą nam swój czas, zechcą podzielić się opowieścią i wspomnieniem. Każde takie spotkanie będzie dla nas bardzo cenne! Liczymy także na Państwa wsparcie w poszukiwaniu fotografii i dokumentów dotyczących gminy Mstów – będziemy wdzięczni za udostępnienie nam pamiątek i zdjęć z prywatnych, domowych archiwów.
Jesteśmy przekonani, że podejmowane wspólnie działania staną się okazją do pielęgnowania pamięci o przeszłości, wzmacniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym i poczucia dumy z miejsca, w którym się mieszka. Ponadto, co dla nas bardzo istotne, ważnym celem projektu jest zebranie, a czasem nawet ocalenie materiałów mówiących o lokalnej historii, które po specjalistycznym opracowaniu zostaną udostępnione naukowcom, muzealnikom oraz regionalistom i nauczycielom, by mogli oni korzystać w swojej pracy z informacji dotąd nieobecnych w tekstach naukowych i popularyzatorskich.
Z góry dziękujemy za pomoc.
Do zobaczenia!
dr Olgierd Ławrynowicz
Uniwersytet Łódzki
kierownik projektu
tel. 660 676 638
Wstecz