SZANUJEMY NASZĄ PRZESZŁOŚĆ / 2015-05-18
Żyjemy w coraz szybszym tempie, interesując się głównie tym co dzieje się teraz. Przeszłość, choć ciekawa często nam umyka. Chcąc ją przybliżyć mieszkańcom, postanowiliśmy wyjść z nią na ulice, gdzie toczy się codzienne życie. Tak powstał projekt „Śladami Przeszłości Po Gminie Mstów”.
Składa się on z 22 tablic pokazujących zmiany jakie nastąpiły na przestrzeni lat. Są też obiekty, które czas starł z powierzchni całkowicie. Do nich zaliczyć możemy Synagogę i Kościół Św. Stanisława, które stały w Mstowie czy Dwór w Wancerzowie (dziś Mstów). Wiele osób nie wiedziało o ich istnieniu, staraliśmy się więc, by tablice stanęły najbliżej ich pierwotnego położenia.
- "Problemem był dostęp do materiałów źródłowych. I tak Synagogę mamy tylko na jednym zdjęciu, podobnie jest z Dworem, zaś Kościół Św. Stanisława mamy tylko na ikonografii. Nie dysponujemy fotografiami przedwojennego wyglądu cmentarza żydowskiego, zniszczonego przez Niemców w trakcie wojny. Nadal też nie wiemy jak wyglądały dawniej zabudowania dworskie w Jaskrowie" –mówi Adam Markowski, zastępca wójta gminy Mstów.
Na szczęście zechciało na pomóc spore grono osób, użyczając swoje archiwalia. Pan Artur Bigosiński dostarczył najwięcej rodzinnych zdjęć, z których tylko z część wykorzystaliśmy. Pan Oskar Juchnik zapewnił nam dostęp do zbiorów swojego ojca, wielkiego miłośnika historii lokalnej, dzięki czemu mogliśmy zrobić tablicę poświęconą dziejom Krasic. Przydała się również szkolna kronika z Jaskrowa i zdjęcia od pana Bogusława Gawrona, dzięki czemu wzbogaciliśmy zawartość tablicy dotyczącej starego Jaskrowa. Dziękujemy też za pomoc pani Urszuli Całusińskiej i panu Markowi Dewódzkiemu za udostępnienie swoich zbiorów. Dzięki zdjęciom i mapom przybliżyliśmy pierwotny wygląd rzadkiego w Polsce miejsca jakim kompleks stodół w Mstowie.
"Traktujemy ten projekt jako otwarty – jesteśmy gotowi go rozwijać dysponując dostateczną ilością zdjęć z najprostszymi nawet opisami, zwłaszcza co do miejsc, osób i dat. Czasami warto spojrzeć co jest w tle osób stojących na pierwszym planie, bo miejsca te dziś wyglądają zupełnie inaczej.
Będziemy bardzo wdzięczni za użyczenie takich materiałów celem zeskanowania do wersji elektronicznej, bo oryginały oczywiście zwrócimy" – mówi Tomasz Gęsiarz, wójt gminy Mstów.