WÓJT GMINY MSTÓW POWOŁAŁ PEŁNOMOCNIKA DO SPRAW OŚWIATY / 2011-02-28
Funkcję pełnomocnika do spraw oświaty pełni pani Joanna Bielawska. Jej zadania wynikają z ustaw: o systemie oświaty i o samorządzie gminnym oraz Karty Nauczyciela.
- sprawowanie nadzoru nad działalnością przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjum oraz zespołu szkół.
- opiniowanie pracy placówek oświatowych.
- prowadzenie spraw związanych ze szkolnictwem specjalnym.
- kontrola wypełniania obowiązku szkolnego przez dzieci.
- przygotowanie projektów uchwał związanych ze szkolnictwem .
- współpraca z Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Pani Joanna Bielawska czuwa nad właściwą organizacją pracy w placówkach oświatowych w Gminie Mstów. Dotyczy to zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, kontroli finansowej, planowania budżetów szkół i przedszkoli oraz realizacji programów typu „Radosna szkoła” czy „Wyprawka szkolna”.
To ważne by szkoły i przedszkola dobrze funkcjonowały, żeby działalność wszystkich placówek oświatowych była spójna. Ważne by uczniom zapewnić jak najlepsze warunki nauki.
W Gminie Mstów nie będą w żadnym wypadku zamykane szkoły, bo każda z nich jest potrzebna. Przecież w 2012 roku w pierwszych klasach rozpoczną naukę 6 i 7-latki.
W Gminie Mstów działają: 3 zespoły szkolno – przedszkolne: w Jaskrowie, Zawadzie i Małusach Wielkich.
4 szkoły podstawowe: w Mokrzeszy, Bryszowie, Krasicach i Kucharach.
2 przedszkola: w Mstowie i Siedlcach oraz Zespół Szkół czyli podstawówka i gimnazjum w Mstowie.
W szkołach podstawowych uczy się 554 uczniów. W gimnazjum 363, a do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach uczęszcza 244 dzieci.
Gmina Mstów na utrzymanie placówek oświatowych przeznacza ponad 10 milionów złotych, z czego około 6 milionów 800tysięcy pokrywa subwencja oświatowa. Ponad 3 miliony 300 tysięcy złotych dodaje z budżetu na ich prowadzenie .
„Trzeba się bardzo dobrze zastanowić nad każdą wydawaną złotówką, tak by wszystkie placówki oświatowe funkcjonowały spokojnie i dobrze – podkreśla pani Joanna Bielawska. Pracuję nad tym by system szkolnictwa w gminie był efektywny tak dla ucznia jak i nauczyciela. W tych działaniach wspierają mnie dyrektorzy szkół. Spotykamy się, dyskutujemy bo efekty tej pracy mają być wspólne”