Oficjalna strona Gminy Mstów
Czwartek, 23 styczeń 2025, imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
A- A+

Dotacja z WFOŚiGW w Katowicach na usuwanie azbestu / 2016-10-10

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach została podpisana umowa dotacji na: demontaż, zebranie, transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest, pochodzących z budynków oraz posesji na terenie gminy Mstów.
Ze strony gminy Mstów umowę podpisali: Wójt Tomasz Gęsiarz oraz Skarbnik, Maria Skibińska. Co ważne, kwota dotacji stanowi 100% kosztów kwalifikowanych zadania.

2016-10-26azbest-04.jpg

W wyniku realizacji zadania z kolejnych posesji gminy Mstów (według listy osób, które zgłosiły zapotrzebowanie w Urzędzie Gminy) „zniknie” azbest, pochodzący m.in. z dachów budynków.
2016-10-26azbest-02.jpg 2016-10-26azbest-03.jpg

Szkodliwy odpad zostanie zdemontowany, odebrany i unieszkodliwiony przez profesjonalną firmę. Czas realizacji zadania: do 31.X.2016r.
Efekt ekologiczny: ograniczenie uciążliwości dla ludzi i środowiska odpadów, zawierających azbest poprzez usunięcie i unieszkodliwienie min. 63 Mg odpadów niebezpiecznych (w zakresie zgodnym z „Zestawieniem właścicieli obiektów objętych dofinansowaniem ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Katowicach”, stanowiącym załącznik do umowy).


*************************************************
Wpływ azbestu na ludzki organizm
źródło: http://polskabezazbestu.pl/szkodliwo.html

Chorobotwórcze działanie azbestu występuje w wyniku wdychania włókien zawieszonych w powietrzu (oznacza to, że dopóki włókna nie są uwolnione do powietrza nie stanowią zagrożenia dla zdrowia).

2016-10-26azbest-01.jpg
Naturalne źródła emisji włókien azbestowych w praktyce mają mniejsze znaczenie niż źródła związane z działalnością człowieka. Obecnie po zaprzestaniu produkcji wyrobów zawierających azbest tymi źródłami są:

  • niewłaściwie składowane odpady azbestowe, w tym tzw. dzikie wysypiska, szczególnie w lasach i odkrytych wyrobiskach,

  • użytkowanie wyrobów azbestowych co w konsekwencji prowadzi do zanieczyszczenia powietrza pyłem azbestowym w wyniku: korozji i mechanicznych uszkodzeń płyt azbestowo-cementowych, ścierania tarcz sprzęgłowych i hamulcowych,

  • niewłaściwe usuwanie z dachów i elewacji wyrobów zawierających azbest,

  • urządzenia grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne i izolacje zawierające azbest.

Wielkość zagrożenia zdrowia zależna jest od rodzaju azbestu, wielkości włókien i ich stężenia w powietrzu oraz czasu narażenia. Analizując szkodliwość azbestu i jego wpływ na organizm ludzki należy pamiętać, iż azbest jest praktycznie niezniszczalny, zaś groźny dla zdrowia ludzi jest wtedy, gdy jego elementarne włókna znajdują się we wdychanym powietrzu.

Azbest zabezpieczony w sposób uniemożliwiający uwolnienie się włókien do powietrza nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Wstecz