Fundacja "Przyroda i Człowiek" - dotacje z NFOŚiGW / 2016-10-10
Fundacja „Przyroda i Człowiek” uzyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na trzy zadania na terenie gminy Mstów, których celem jest poprawa stanu środowiska naturalnego przy zaangażowaniu społeczności lokalnych.
* Ochrona wartości źródliska w Mstowie,
* ograniczenie wpływu antropopresji na cenne siedliska i poprawa warunków siedliskowych zbiorowisk ciepłolubnych,
* ochrona owadów zapylających
– to główne założenia przedsięwzięć, zaplanowanych do realizacji na terenie gminy w 2016 i 2017 r., na które Fundacja „Przyroda i Człowiek” uzyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Działania podejmowane są w partnerstwie z Gminą Mstów. Ich realizacja rozpocznie się jeszcze w tym kwartale.
Największym zadaniem będzie ochrona wartości przyrodniczych źródła „Stoki” wypływającego spod Góry Wał. Przywrócenie szczególnego charakteru tego cennego obiektu przyrodniczo-edukacyjnego będzie polegało na zabezpieczeniu terenu przed dalszą degradacją źródliska i zanieczyszczeniem wód oraz racjonalne udostępnienie źródlisk dla turystów i mieszkańców.
Zaplanowano zachowanie naturalnego kształtu źródliska umożliwiającego użytkownikom pobór wody. Inicjatywę zgłosiło Mstowskie Stowarzyszenie Promocji i Ochrony rzeki Warty.
– „Chcielibyśmy aby to był przykład harmonijnego zagospodarowania jurajskiego krajobrazu. Sposób aranżacji ma nawiązywać do tradycyjnych materiałów wykorzystywanych na Jurze, tj. rodzimy wapień, drewno” – podkreśla Marceli Ślusarczyk z Fundacji Przyroda i Człowiek.
Różnorodność biocenotyczna Jury jest ściśle powiązana z ekstensywnym gospodarowaniem człowieka. Drugie zadanie będzie kontynuacją, wcześniej podejmowanych przez Fundację, zabiegów ochronnych na murawach kserotermicznych Góry Wał. Po odsłonięciu i wprowadzeniu ekstensywnego wypasu owiec, kontynuowanego przez lokalnego gospodarza, przyszedł czas na uporządkowanie ruchu turystycznego.
Jego potrzebę zgłosił Sołtys Mstowa i Radny Gminy, Zbigniew Bigosiński. Odtworzenie ścieżki z organizacją tablic edukacyjnych zapewni poprawę warunków siedliskowych ciepłolubnej flory i fauny przy jednoczesnej organizacji miejsca obserwacji przyrodniczych.
Kolejnym przedsięwzięciem w naszej gminie będzie poprawa stanu populacji owadów zapylających cenne siedliska nieleśne poprzez odtworzenie bartnictwa.
Inicjatywy zaplanowane na terenie gminy Mstów są trzema z wielu zadań zaplanowanych do realizacji przez Fundację Przyroda i Człowiek na terenie woj. śląskiego i małopolskiego, których celem jest poprawa stanu środowiska naturalnego przy zaangażowaniu społeczności lokalnych. Na terenie Gminy Mstów Fundacja planuje przeznaczyć na zaplanowane inicjatywy kwotę przekraczającą 100 tys. zł.