ROWEROWE POŁĄCZENIE CZĘSTOCHOWY Z MSTOWEM / 2016-11-19
W Częstochowie powstała ścieżka rowerowa od przedłużenia ulicy Mstowskiej do granicy miasta z gminą Mstów. We wtorek, 15 listopada, w okolicy Przeprośnej Górki w Siedlcu, odbył się w tej sprawie briefing prasowy.
Przypomnijmy, że w listopadzie 2015r. Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk oraz Wójt gminy Mstów, Tomasz Gęsiarz podpisali na Przeprośnej Górce list intencyjny w sprawie budowy pieszo-rowerowej drogi, która połączy obie gminy.
Podpisanie listu intencyjnego (listopad 2015r.)
Wybudowana ścieżka pieszo-rowerowa połączy skrzyżowanie ul. Mstowskiej i Wodociągowej w Częstochowie z gminą Mstów (w okolicy Przeprośnej Górki i mostu na rzece „Warcie” w Jaskrowie). Inwestycja ma służyć wygodzie rowerzystów i spacerowiczów, podniesieniu atrakcyjności turystycznej regionu oraz poprawie dostępu m.in. do sanktuarium św. Ojca Pio, a także ciekawych, jurajskich terenów w okolicach Częstochowy.
- Rok temu podpisywaliśmy porozumienie z gminą Mstów mówiące o tym, że będziemy współpracować przy rozbudowie ścieżek rowerowych - przypomina Krzysztof Matyjaszczyk, Prezydent Częstochowy. - Cieszę się, że możemy oddać do użytku ścieżkę, która w ramach porozumienia została wybudowana po naszej stronie.
Długość drogi rowerowej w Częstochowie to 675 metrów, a jej koszt wyniósł 270 tys. zł. Składa się ona z dwóch fragmentów o różnej szerokości (pierwszy fragment drogi ma 4,5 metra szerokości, a drugi to typowa ścieżka rowerowa szeroka na 2,5 metra).
Tymczasem w ramach zawartego porozumienia gmina Mstów ma już dokumentację projektową ścieżki rowerowej, która będzie biegła po jej stronie.
- Nasz odcinek będzie liczyć ok. 1,4 km. Część ścieżki będzie nawiązywać do tej tłuczniowej po stronie Częstochowy, a reszta zostanie wykonana w technologii asfaltobetonowej z racji ukształtowania terenu i jego dużego spadku.
Myślę, że drogę uda się wybudować w pierwszej połowie 2017 roku - twierdzi Tomasz Gęsiarz, wójt gminy Mstów.
- Tworzenie otwartych połączeń to element większego programu, który ma doprowadzić do powstania bezpiecznej i spójnej sieci dróg rowerowych, umożliwiających nie tylko przyjemne poruszanie się po naszym mieście ale także prowadzących na piękne tereny Jury Krakowsko - Częstochowskiej. - komentował Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej.
Źródło: wczestochowie.pl, UM Częstochowy, http://aktywna-czestochowa.pl
Rowerowe połączenie Częstochowy z Mstowem