Oficjalna strona Gminy Mstów
Niedziela, 24 listopad 2024, imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona
A- A+

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej / 2017-04-24

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja. Tego dnia Polacy wspominają długą historię biało-czerwonych barw narodowych i z dumą eksponują flagi na zewnątrz.

Również mieszkańcy gminy Mstów będą mieli taką okazję. W piątek (28.04) w siedzibie Urzędu Gminy będą rozdawane biało-czerwone flagi (podobnie jak w ubiegłych latach). Wywieśmy je przed swoimi domami !

W 2015r. zainicjowana przez Wójta Tomasza Gęsiarza akcja rozdawania flag spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy Mstów - dlatego warto ją kontynuować.

Flaga

 

Flagi będą rozdawane w piątek (28.04) w Punkcie Obsługi Interesanta (na parterze, przy głównym wejściu), w godzinach pracy Urzędu Gminy Mstów - do wyczerpania zapasów.

***********************
Główną rolą Dnia Flagi Państwowej jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

Flaga

 

Kolory flagi Polskiej towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu, a są nimi czerwień (często spotykana może symbolizować przelaną krew w walce w obronie kraju) oraz biel (oznacza ona wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie). Te przyjęte przez sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach.


Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić, przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce.

Flaga

 

" Patrząc na flagę państwową dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę,
lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladze przede wszystkim
formę rządów, pryncypia, prawdy i historię narodu, który ją używa".

Henry Ward Beecher

Wstecz