Oficjalna strona Gminy Mstów
Środa, 25 grudzień 2024, imieniny: Anastazji, Eugenii
A- A+

„Design Thinking Week 2017” / 2017-05-15

Wolontariusze Zespołu Szkół w Mstowie w dniach 9-10 maja 2017 roku uczestniczyli w warsztatach projektowego myślenia w ramach ogólnopolskiego festiwalu „Design Thinking Week 2017”.

„Sami musimy stać się zmianą, do której dążymy w świecie”

Mahatma Gandhi

 

Celem wydarzenia było podniesienie świadomości w zakresie potrzeb i problemów, na jakie każdego dnia napotykają osoby niepełnosprawne. Organizatorem przedsięwzięcia w Częstochowie była Uczelniana Rada Doktorantów Politechniki Częstochowskiej.


Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu było budowanie zaufania społecznego.

 

Design Thinking Week 2017

 

Podobne wydarzenia odbyły się również w: Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
Warsztaty miały miejsce w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Rozpoczęły się od przemówień zaproszonych gości.

Uczestników powitali:
- Prorektor ds. Nauki Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Jerzy Wysłocki,
- p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Atłasik,
- Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie Katarzyna Wilk
- Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowa Piotr Grzybowski.


Design Thinking Week 2017

 

Grupy pracowały nad projektami nowoczesnych rozwiązań, które w znaczny sposób ułatwiłyby osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w społeczeństwie.
Mstowska młodzież tworzyła dwa spośród trzynastu zespołów warsztatowych. Wolontariusze wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością, co zostało dostrzeżone przez organizatorów DT Week.

 

Design Thinking Week 2017

 

  • Pierwsza grupa skonstruowała model „POMOCNA RĘKA”, którego główne zadanie miałoby polegać na pomocy osobom niepełnosprawnym ruchowo, np. podczas mycia lub innych czynności codziennego życia.
  • Natomiast drugi zespół stworzył projekt „CLEAN MOBILE”, czyli wózek inwalidzki wyposażony w szczotki do mycia i zamiatania wielkopowierzchniowych przestrzeni. Celem głównym w tym przypadku była pomoc osobom poruszającym się na wózku w znalezieniu pracy.
Design Thinking Week 2017

 

 

 

Design thinking to metodyka tworzenia produktów, procesów i usług, którą w skrócie charakteryzują:
- podejście antropocentryczne (human-centred design) i koncentracja na potrzebach użytkownika końcowego,
- inter- i multidyscyplinarność pracującego zespołu,
- częste testowanie stawianych hipotez przy pomocy prototypów i poddawanie ich ocenie przez użytkownika końcowego po to, by stworzyć pożądany przez niego produkt / usługę.

 

Design Thinking Week 2017

Odkąd desing thinking stała się popularna, jest używana powszechnie przez wiele firm czy też instytucji i nadal ewoluuje. Niekwestionowanym liderem tej tematyki na świecie jest Uniwersytet Stanforda w Kalifornii.
Stanfordzką definicja zakłada, że design thinking składa się z 5 zasadniczych kroków, którymi są: empatyzacja, definiowanie problemu, generowanie pomysłów, budowanie prototypów i testowanie.

 

Design Thinking Week 2017

Schemat: Stanford Design Thinking Model

Źródło: http://dtweek.pl/?page_id=266

 

 

W warsztatach uczestniczyli: Klaudia Łągiewka, Marta Mikke, Klaudia Nowak, Kinga Nowakowska, Klaudiusz Radecki, Jakub Stramski i Magdalena Tyras (pod opieką nauczycielki Justyny Klimczak).

 

Design Thinking Week 2017

 

Opiekun Wolontariatu Zespołu Szkół w Mstowie
Justyna Klimczak

 

 

Wstecz