Oficjalna strona Gminy Mstów
Poniedziałek, 23 grudzień 2024, imieniny: Wiktorii, Sławomiry, Jana
A- A+

Źródło "Stoki" w Mstowie zmieniło wygląd / 2017-06-19

Fundacja „Przyroda i Człowiek” zakończyła realizację projektu „Ochrona wartości przyrodniczych źródła Stoki” na mstowskich błoniach – w ramach dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Na terenie gminy Mstów nie brak źródeł o dużych walorach przyrodniczych. Jednym z nich jest  wysoko oceniane przez fachowców źródło, znane co najmniej pod dwoma nazwami: „Stoki”, bądź „Spod Góry Wał”.
To bardzo piękny zakątek o przebogatej roślinności. Mimo swoich zalet miejsce to było nieco zaniedbane i stąd pomysł, by objąć je specjalną ochroną.

zr1
Źródło stoki w Mstowie (stan w 2016r.)

Fundacja „Przyroda i Człowiek” uzyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na trzy zadania na terenie gminy Mstów, których celem była poprawa stanu środowiska naturalnego przy zaangażowaniu społeczności lokalnych.
Fundacja-logo NFOS
>> Największym zadaniem była ochrona wartości przyrodniczych źródła „Stoki” wypływającego spod Góry Wał. Przywrócenie szczególnego charakteru tego cennego obiektu przyrodniczo-edukacyjnego polegało na zabezpieczeniu terenu przed dalszą degradacją źródliska i zanieczyszczeniem wód oraz racjonalnym udostępnieniu źródlisk dla turystów i mieszkańców.

>> Zaplanowano zachowanie naturalnego kształtu źródliska, umożliwiającego użytkownikom pobór wody.

>> Inicjatywę zgłosiło Mstowskie Stowarzyszenie Promocji i Ochrony rzeki Warty. Warto też podkreślić zaangażowanie Sołtysa Mstowa, Zbigniewa Bigosińskiego.

zr2
Źródlisko po wykonaniu prac – stan aktualny

„Chcielibyśmy aby to był przykład harmonijnego zagospodarowania jurajskiego krajobrazu. Sposób aranżacji ma nawiązywać do tradycyjnych materiałów wykorzystywanych na Jurze, tj. rodzimy wapień, drewno” – podkreślał zaraz po uzyskaniu dofinansowania Marceli Ślusarczyk z Fundacji Przyroda i Człowiek.

zr9
Gmina Mstów zyskała kolejne, atrakcyjne pod względem turystyczno – rekreacyjnym, miejsce. Warto zaznaczyć, że podobnych działań nie ma na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wiele.

zr14

Projekt renowacji otoczenia źródła sprawił, że będzie ono po pierwsze - zdecydowanie ładniejsze, po drugie także bardziej funkcjonalne dla osób, które pobierają z niego wodę. Przy pracach zostały wykorzystane wyłącznie materiały kojarzące się z regionem, czyli jurajskie kamienie i drewno, które dobrze sprawuje się w kontakcie z wodą.

Wstecz