Oficjalna strona Gminy Mstów
Czwartek, 26 grudzień 2024, imieniny: Dionizego, Szczepana
A- A+

Budżet gminy Mstów 2018 / 2018-01-25

Przedstawiamy podstawowe założenia Budżetu Gminy Mstów na 2018r., który został jednogłośnie uchwalony na świątecznej Sesji Rady Gminy (21.XII ub.r.)

b21
Materiał filmowy: "Budżet Gminy Mstów na 2018r. uchwalony"  https://www.youtube.com/watch?v=KY3XF-20G7w&feature=youtu.be

Budżet gminy jest rocznym planem dochodów i wydatków, przychodów i rozchodów. Jest uchwalany na rok budżetowy, którym jest rok kalendarzowy. To plan finansowy zawierający po jednej stronie wszystkie prognozowane i przewidywane do uzyskania dochody jednostki samorządu terytorialnego (m.in. dotacje, subwencje, podatki, opłaty itp.), z drugiej zaś cele i zadania na jakie środki te zostaną przeznaczone.
Po stronie wydatków i rozchodów budżet jest zbiorem upoważnień, a zarazem granicą wydatków na określone w nim cele i środki działania.

b12
Procedura tworzenia projektu Budżetu:
* projekt Budżetu Gminy Mstów został przedstawiony Radnym przez Wójta Gminy Mstów w ustawowym terminie tj. do 15 listopada 2017r. ,
* do dnia grudniowej Sesji Komisje Rady Gminy spotykały się i omawiały szczegółowo poszczególne działy i rozdziały Uchwały Budżetowej ,
* projekt Budżetu został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy oraz VI Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach ,

* na Sesji Rady w dniu 21.12. 2017r. Wiceprzewodniczący Rady Gminy Mstów, Zbigniew Bigosiński poddał projekt Uchwały pod głosowanie. 13 Radnych było „za”, 0 „przeciw”.

b121
(Sesja Rady Gminy Mstów 21.12.2017)

Po przeprowadzonej procedurze głosowania Wójt Tomasz Gęsiarz podziękował Radzie za zatwierdzenie Budżetu, a Sołtysom i mieszkańcom za cenne podpowiedzi na etapie tworzenia projektu. Wiceprzewodniczący Rady, Zbigniew Bigosiński pogratulował Wójtowi oraz Skarbnik Gminy, Marii Skibińskiej przygotowania projektu Budżetu Gminy Mstów na 2018r.

b6
Wójt T.Gęsiarz prezentuje sprawozdanie z działalności Wójta

*********************************************************
Tradycyjnie już ponad 20 % budżetu przeznaczone zostanie na zadania inwestycyjne. Co istotne: część tych zadań została wskazana przez Mieszkańców w ramach Funduszu Sołeckiego.

Większe planowane zadania inwestycyjne w 2018r. to m.in.:
- Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Mstów /gmina uzyskała dofinansowania unijne/,
- Modernizacja drogi w ul. Starowiejskiej w Jaskrowie wraz z odwodnieniem,
- Budowa kanalizacji ściekowej w miejscowości Latosówka /gmina uzyskała dofinansowania unijne/,
- Dokończenie budowy ścieżki pieszo-rowerowej w rejonie Przeprośnej Górki (do granic miasta Częstochowy),
- Budowa chodnika w Kobyłczycach (II etap, wspólnie ze Starostwem Powiatowym),
- Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Brzyszowie,
- Remonty nawierzchni bitumicznych (m.in. Zawada ul. Dolna ; Mstów ul. Norwida, Chopina ; Krasice ul. Strażacka),
- Remont remizy OSP w Srocku (wymiana dachu, ocieplenie budynku),
- Budowa sieci wodociągowej od ul. Głównej w Zawadzie do ul. Sportowej w Mstowie,
- Montaż kolejnych wiat przystankowych.

Gmina złożyła kilka projektów do konkursów o dofinansowanie unijne. Projekty są w trakcie oceny w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. W przypadku pozytywnej oceny będą realizowane:
- Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w ZSP Małusy Wielkie i ZS Mstowie na terenie Gminy Mstów z wykorzystaniem źródeł energii odnawialnych ;
- Rozbudowa Ośrodka Zdrowia w Mstowie przy ulicy Wolności ;
- Montaż odnawialnych źródeł energii na potrzeby Ośrodka Zdrowia w Mstowie przy ulicy Wolności.
Gmina Mstów planuje również złożyć wniosek do konkursu na montaż ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła (dofinansowanie dla mieszkańców Gminy Mstów).

Ważne dokumentacje projektowe w budżecie 2018:
- Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przebudowę i rozbudowę Oczyszczalni ścieków w Jaskrowie,
- Opracowanie dokumentacji na budowę kładki na rzece Warcie w Mstowie,
- Opracowanie dokumentacji na budowę garaży dla OSP Mstów,

z2

Istotne stałe elementy składowe budżetu:
* Zadanie "Oświata i szkolnictwo" zawiera wszystkie koszty bieżące utrzymania szkół i przedszkoli (w tym płace pracowników tego sektora), utrzymanie obiektów i dowóz dzieci do szkół.

Trzeba podkreślić, że otrzymana subwencja oświatowa pokrywa jedynie ok. 68 % wszystkich wydatków bieżących na oświatę. Do utrzymania aktualnej sieci placówek oświatowych (bez wydatków inwestycyjnych) z budżetu gminy w 2018 roku trzeba dołożyć ponad 4 mln zł.

* Pomoc społeczna podobnie zawiera wszystkie wydatki na świadczenia socjalne takie jak: świadczenia rodzinne, zasiłki na pomoc społeczną, dodatki mieszkaniowe, wydatki związane z przeciwdziałaniem patologiom społecznym oraz koszty działalności GOPS.
* Dużą cześć budżetu obejmuje gospodarka komunalna. Dlatego, że w tej pozycji znajdują się koszty np. utrzymania dróg, dostarczania wody i odbierania ścieków, koszty obsługi całego systemu odbioru śmieci od mieszkańców, a także utrzymanie terenów zielonych w gminie.

* W kolejnych zadaniach kultura i sport możemy wyróżnić wydatki ponoszone m.in. na GOK czy bibliotekę.

* Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa głównie zawiera wydatki na nasze jednostki OSP, w tym też zakupy nowego sprzętu.
* Pozycja "Administracja publiczna" zawiera wydatki związane z funkcjonowanie urzędu gminy, funkcjonowanie Rady Gminy oraz wszelkie koszty wykonywania zadań administracyjnych (np. wydawanie zaświadczeń, aktów stanu cywilnego itp.)

* Pozycja „pozostała działalność” – to miejsce zapisywania wydatków nie pasujących do innych zadań takie jak m.in. obowiązkowe wpłaty (np. izby rolnicze), utrzymanie grobów i miejsc pamięci narodowej, utrzymanie targowisk itp.

Co ważne: oprócz bieżących zadań i ważnych inwestycji, Gmina kolejny rok spłaca też zaciągnięte pożyczki i zobowiązania finansowe z poprzednich kilkunastu lat - w 2018 roku planowana kwota to: 1.057.249,75 zł.

Wstecz