Oficjalna strona Gminy Mstów
Środa, 22 styczeń 2025, imieniny: Anastazego, Wincentego
A- A+

Wystawa „Tajemnice Grodziska Gąszczyk” / 2018-06-05

W miniony poniedziałek (04.06), archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego: Gerta Bielińska, Magdalena Wieczorek – Szmal i Maciej Kosiński, zaprezentowali wyniki swoich wielosezonowych badań archeologicznych na Grodzisku Gąszczyk w Siedlcu.

>> W ich wyniku odkryto liczne obiekty kultury łużyckiej, datowanej na 800-550 lat p.n.e. oraz następnego okresu zamieszkiwania tego miejsca po ponad tysiącu lat, we wczesnym średniowieczu. Było ono zamieszkałe od II połowy IX w. do połowy X wieku. Część  przedmiotów z tych dwóch okresów zaprezentowano na spotkaniu. Przypomniano też pierwsze badania archeologiczne w 1957 roku Adama Kraussa i z 1966 roku - ówczesnego dyrektora Muzeum Częstochowskiego Włodzimierza Błaszczyka.
g2   g11
Uczestnikami spotkania byli przede wszystkim dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy. Do uczniów bowiem będzie adresowany pierwszy dzień rozpoczynającego się w piątek 15 czerwca właśnie na Grodzisku Gąszczyk, III pikniku Rycersko – Archeologicznego „Słowiański Gąszczyk – Waleczni Przodkowie”, który będzie kontynuowany również w sobotę, 16 czerwca.

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Grupy Rekonstrukcyjnej „Żelazny Wilk”, będący współorganizatorem Pikniku. Po raz pierwszy w imprezie weźmie udział Bractwo „Wodczina Raróg” z Krakowa, odtwarzające okres wczesnośredniowieczny. Jak co roku archeolodzy z częstochowskiego muzeum, będą wprowadzać w arkana badań dzieci w trakcie Akademii Młodego Archeologa.

Wszystkich zainteresowanych już teraz zapraszamy na Piknik do Siedlca - a dla lepszego wczucia się w to tajemnicze, bo nie do końca zbadane miejsce, zapraszamy do odwiedzenia w Urzędzie Gminy (w sali nr.3 na parterze) wystawy „Tajemnice Grodziska Gąszczyk”.
Wystawa czynna jest do 14 czerwca br. w godzinach pracy Urzędu.

Wstecz