TRĄBA POWIETRZNA I GRADOBICIE / 2007-12-23
Dzień 20 lipca 2007 roku pozostanie na długo w pamięci mieszkańców naszego regionu. Trąba powietrzna oraz potężne gradobicie, które spustoszyły w naszej gminie Latosówkę, Krasice, Mokrzesz, Jaźwiny, Kuśmierki i Pniaki Mokrzeskie, spowodowały poważne szkody w zabudowaniach gospodarczych, uprawach rolnych oraz lasach.
Straty poniosło w sumie 375 posesji. W obliczu kataklizmu rząd przydzielił pieniądze które za pośrednictwem opieki społecznej przeznaczył na pomoc dla poszkodowanych. Pomoc ta była przydzielana na podstawie ustawy o pomocy społecznej oraz wytycznych Wojewody Śląskiego i dotyczyła budynków mieszkalnych.
W pierwszej kolejności pomocy udzielono osobom poszkodowanym przez trąbę powietrzną, ponieważ w tym wypadku szkody zmuszały właścicieli do bezzwłocznego działania. Pomocy udzielano na pokrycie pełnego zakresu wyrządzonych szkód.
Inaczej było z usuwaniem skutków gradobicia. Generalnie ujmując sprawę, budynki pokryte eternitem oraz bardzo starą dachówką, której na rynku nie można już było dostać, miały mieć wymienione pokrycie dachowe na blachę, natomiast w przypadku onduliny i papy refundowano konkretne szkody, czyli np. 50% powierzchni dachu. Nie brano pod uwagę zniszczonych rynien, okien czy elewacji. Dla osób, których budynki mieszkalne były ubezpieczone, pomoc finansowa udzielana przez GOPS jest zawsze pomniejszana o kwotę uzyskanego odszkodowania wypłaconego przez firmę ubezpieczeniową (wytyczne wojewody śląskiego).
Wsparcie finansowe za zniszczenia w budynkach gospodarczych finansowane jest przez Fundację PZU poprzez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Wnioski złożone do 23 października – w sumie 254, zostały oszacowane przez rzeczoznawców PZU i rozpatrzone przez Komisję przy Caritasie. Natomiast wnioski złożone po tym terminie – jest ich 57, nie zostały jeszcze oszacowane przez rzeczoznawców.
Pomoc w pierwszej kolejności jest udzielana osobom ubezpieczonym w PZU, w następnej, osobom nigdzie nie ubezpieczonym. W tej chwili osoby ubezpieczone w innych towarzystwach jak Warta czy HDI, z uwagi na zapis w umowie pomocy zawartej między poszkodowanym a Caritasem:
„Ofiara katastrofy oświadcza, że:
d. należące do niej mienie, które zostało uszkodzone, zniszczone lub utracone w wyniku katastrofy, a podlegające w jakiejkolwiek części na podstawie niniejszej umowy, w dniu 20 i 21 lipca 2007 r. nie było objęte ochroną ubezpieczeniową wykupioną u innego niż PZU S.A. ubezpieczyciela.”,
nie są brane pod uwagę i kwalifikują się do III grupy, która ma być rozpatrywana przy końcu całej akcji.
Jest wiele zastrzeżeń do szacunków wykonanych przez rzeczoznawców PZU. Niektórzy poszkodowani otrzymują pomoc na całość pokryć dachowych budynków gospodarczych, inni tylko na niewielką część np. 10%.
Wiele osób napisało już odwołania, które będą rozpatrzone. Tak jak w przypadku budynków mieszkalnych, całkowitej wymianie podlegają eternit i starsza dachówka, w przypadku papy i onduliny wielkość ta uzależniona jest od wyrządzonej szkody. Pomoc dotyczy także szklarni i folii. Do pomocy udzielanej przez Caritas nie kwalifikują się osoby prawne, takie jak OSP, parafie czy ośrodki zdrowia. Każdy, kto wymienia eternitowy dach, ma prawo skorzystać z możliwości darmowego zdemontowania eternitu i oddania go do utylizacji. Jest to finansowane przez WFOŚiGW w Katowicach
Na usuwanie skutków trąby powietrznej i gradobicia Gmina otrzymała pomoc finansową od innych samorządów. Za ten gest pomocy w trudnej sytuacji wszystkim serdecznie dziękujemy.
Chcę wyraźnie zaznaczyć, że zakres kompetencji gminy w pomocy udzielanej przez Caritas polega na przyjmowaniu wniosków oraz przekazywaniu ich do rozpatrzenia przez komisję. Gmina w tym przypadku nie decyduje o wielkości pomocy i w związku z tym nie odpowiada za decyzje Komisji. Wnoszenie pretensji co do wielkości pomocy do gminy w tym przypadku jest całkowicie bezzasadne.
(artykuł ukazał się w grudniowym wydaniu Mstowskiego Forum)