Oficjalna strona Gminy Mstów
Sobota, 23 listopad 2024, imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty
A- A+

PPJ na konferencjach europejskich / 2020-02-17

PPJ na europejskich konferencjach

Dużym osiągnięciem na arenie europejskiej może pochwalić się Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury” z siedzibą w Janowie, które w 2018r. zrealizowało projekt dotyczący edukacji cyfrowej mieszkańców powyżej 50. roku życia na obszarach wiejskich, idealnie odpowiadający na lokalne potrzeby społeczne.

Projekt „Z komputerem za Pan brat- warsztaty komputerowe dla osób wykluczonych cyfrowo powyżej 50 roku życia” otrzymał  nie tylko wyróżnienie w I edycji europejskiego konkursu Rural Inspiration Awards w 2019r., ale także był prezentowany na stoisku wystawienniczym w Brukseli podczas konferencji pt. „Po 2020: działania lokalne w zmieniającym się świecie” a ostatnio, tj. w lutym bieżącego roku, także podczas konferencji w Hiszpanii pt. „ Nowe umiejętności cyfrowego rolnictwa”.

W trakcie konferencji w Aranjuez (Hiszpania) swoją prelekcję na temat zrealizowanego projektu miał Prezes Stowarzyszenia p. Jerzy Motłoch. Seminarium miało na celu przyczynienie się do opracowania i wdrożenia metod i narzędzi, które mogą pomóc rolnikom i doradcom rolnym rozwinąć umiejętności, których potrzebują w obliczu transformacji cyfrowej w rolnictwie.

KONFERENCJA-BRUKSELA-2-4-GRUDNIA-20191

Kilka słów o projekcie

W ramach realizacji operacji własnej p.t.: „ Z komputerem za Pan brat- warsztaty komputerowe wsparciem dla osób 50+ wykluczonych cyfrowo,  Stowarzyszenie  PPJ przeprowadziło cykl 3 dniowych warsztatów komputerowych na terenie 9 partnerskich gmin dla mieszkańców powyżej 50 roku życia bez kompetencji komputerowych ( łącznie 27 warsztatów w których uczestniczyło 90 osób). Warsztaty były prowadzone przez profesjonalnego lektora i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy warsztatów, po pozytywnym zdaniu testu kompetencyjnego i 100%obecności na warsztatach otrzymali tablety wraz z klawiaturami, na których mogą doskonalić swoje umiejętności komputerowe.  Organizacja warsztatów komputerowych była odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby eliminowania deficytów w zakresie braku kompetencji komputerowych u mieszkańców obszaru PPJ, powyżej 50 roku życia.

 

Dzięki warsztatom komputerowym, ich uczestnicy, mieli możliwość nabycia kwalifikacji komputerowych, szybszej komunikacji przy użyciu poczty elektronicznej, nabyli wiedzę w zakresie załatwiania koniecznych, życiowych spraw takich jak internetowe opłaty i rachunki, zakupy, dostęp do różnych źródeł wiedzy i informacji w Internecie, w tym przy poszukiwaniu pracy.

Uczestnicy warsztatów wielokrotnie dziękowali Stowarzyszeniu PPJ za organizacje warsztatów, które są przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, bo skierowane do osób 50+,  uczą tego co nieodzowne i konieczne czyli poruszania się w cyfrowym świecie i dają możliwość nauki od podstaw obsługi komputera. Nabywanie umiejętności komputerowych przez osoby starsze jest nieodzowne w XXI wieku, osoby takie wymagają indywidualnego podejścia, mają świadomość ograniczeń komputerowych i głęboką potrzebę ich eliminacji. Chcą uczyć się, zdobywać wiedzę w zakresie edukacji elektronicznej w szerokim aspekcie. Mają świadomość, że cyfryzacja większości aspektów życia jest nieodwracalna, a podążanie za zdobywaniem wiedzy i nabywaniem umiejętności w tym zakresie konieczne i niezbędne.
 

1
 

Wychodząc naprzeciw oddolnym oczekiwaniom lokalnej społeczności Stowarzyszenie PPJ przeprowadzi kolejny cykl warsztatów w drugim półroczu 2020r. o czym na bieżąco będzie informować na stronie www.jura-ppj.pl.

 

Materiał opracowany przez Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury” na potrzeby realizacji Planu Komunikacji. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
więcej: http://www.jura-ppj.pl/aktualnosci/942

                                                                      

                                                     ue           leader            ppj2           prow

„Europejski Fundusz Rolny  na  rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Wstecz