Oficjalna strona Gminy Mstów
Środa, 01 styczeń 2025, imieniny: Mieszka, Mieczysława, Marii
A- A+

STOP Pożarom Traw ! / 2020-03-30

STOP POŻAROM TRAW !

Przełom marca i kwietnia, to okres kiedy wrasta liczba pożarów nieużytków rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek.

Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

logo
 

Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg człowieka, to prawie 19 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W wypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. W roku 2019 w pożarach nieużytków rolnych śmierć poniosło 10 osób, a 140 zostało rannych.

Wypalanie suchych traw nie powoduje użyźniania gleby, wręcz przeciwnie. W wyniku pożaru wyginą cenne rośliny, a najszybciej odrosną chwasty. Pożary lasów są w największej liczbie przypadków spowodowane rozprzestrzenianiem się pożaru suchych traw.

stop_pozarom

Wypalanie suchych traw jest bezprawne ! Następujące akty prawne przewidują kary za wypalanie suchych traw:

  1. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. 2018 r. poz. 142):
  • art. 131 pkt 12: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
  • art. 131: „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowisk a lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.
  1. Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2017 r. poz. 788):
  • art. 30 ust. 3 pkt 3: „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
 
  • Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:
  • art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r. poz. 618) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 złotych.
  • art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 ze zm.): „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10"

więcej: http://stoppozaromtraw.pl/
Wstecz