Oficjalna strona Gminy Mstów
Niedziela, 22 grudzień 2024, imieniny: Zenona, Honoraty, Franciszki
A- A+

"DESIGN W TERENIE!" / 2011-10-20

Jeszcze do 25 października na mstowskim rynku można oglądać wystawę prezentującą rezultaty siedmiodniowych warsztatów.

Przez siedem dni studenci pod kierunkiem projektantów pracowali nad koncepcjami ożywienia przestrzeni publicznej gminy Mstów. To były warsztaty zorganizowane w ramach projektu „ Design w terenie”.
12 października do Mstowa przyjechali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Śląskiego. Ich pracę koordynowali eksperci : dr. Agnieszka Szóstek z Warszawy, konsultantka User Experience i Design Thinking oraz dr. inż. arch. Michał Stangel urbanista, adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Zespół „Design w terenie” przygotował trzy koncepcje ożywienia przestrzeni publicznej gminy.
Zaprojektował ścieżkę turystyczną prowadzącą przez 6 najciekawszych turystycznie miejsc w Mstowie. Szlak turystyczny łącząc te miejsca tworzy kształt litery M. Na szlaku znajdują się m.in. : zabytkowe stodoły, klasztor, przystań kajakowa nad Wartą oraz rynek. Każdy punkt turystyczny to miejsce wypoczynku ze stoliczkiem, siedliskiem i stojakiem na rowery. Podłożem miejsca wypoczynku byłaby mapa turystyczna szlaku z wapiennej płyty. Projektanci zaproponowali również wybudowanie nad Wartą dwóch kładek dla pieszych oraz dodatkowych miejsc parkingowych.
Druga koncepcja dotyczy rewitalizacji zabytkowych stodół. Młodzi projektanci zaproponowali ekohotele, czyli miejsca hotelowe oparte o ekologiczny styl życia i ciekawie zagospodarowaną przestrzeń wokół stodół. Teren wypoczynkowo-rekreacyjny z hamakami, wypożyczalnią rowerów i innymi atrakcjami dla turystów.
Trzeci projekt zakłada ożywienie rynku i biblioteki Gminnego Ośrodka Kultury. Eksperci i studenci zaproponowali stworzenie na podwórku ośrodka – czytelni i kawiarenki, czyli miejsca spotkań mieszkańców a na rynku więcej zieleni.


- Jestem zadowolony, że w Mstowie pracowali studenci pod okiem wysokiej klasy projektantów. Zaprezentowali nam nowe spojrzenie na rozwój turystyczny i funkcjonalny Mstowa. Zainspirowali twórczo mieszkańców i pracowników Urzędu Gminy. Przygotowane przez zespół „Design w terenie” koncepcje to wskazanie na co warto zwrócić uwagę, nad czy trzeba pracować. Mam nadzieję, że część pomysłów uda nam się powoli realizować – podkreśla Adam Jakubczak wójt gminy Mstów.

 

- Bardzo się cieszę, że organizatorzy projektu „Design w terenie” wybrali nas spośród wielu innych gmin, które ubiegały się o przeprowadzenie na swoim terenie takich warsztatów. Wygraliśmy m.in. z Chorzowem i inauguracja organizowanego po raz pierwszy projektu odbyła się w naszej gminie – podkreśla Adam Markowski zastępca wójta gminy Mstów. Studenci pod okiem projektantów pracowali bardzo intensywnie. Wskazali, że ten teren ma bardzo duży potencjał, który trzeba wykorzystać. Chcemy żeby ta współpraca była kontynuowana – dodaje Adam Markowski.

Zespół „Design w terenie” rozmawiał z mieszkańcami gminy, opracował ankiety, tak by zebrać jak najwięcej informacji, żeby projekty uwzględniały opinię i potrzeby mieszkańców. Zorganizował również wykłady na temat zagospodarowania przestrzeni publicznej.

 

18 października warsztaty zakończyła wystawa prezentująca przygotowane koncepcje i projekty. W uroczystości na mstowskim rynku udział wzięli: Mariusz Kleszczewski Wicemarszałek Województwa Śląskiego, zespół „Design w terenie”, panie z Koła Gospodyń Wiejskich częstujące gorącym sokiem jabłkowym oraz mieszkańcy gminy.
Zespół „Design w terenie” przygotowuje film prezentujący kulisy warsztatów, pracę uczestników, ich wywiady z mieszkańcami, rozmowy z wykładowcami oraz obraz gminy Mstów. Dokumentację fotograficzną i filmową można będzie obejrzeć na stronie www.design-silesia.pl

 

„Design w terenie!" został zorganizowany w ramach projektu „Design Silesia II" wspierającego rozwój sektora kreatywnego w województwie śląskim. Liderem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a partnerami: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn. Projekt jest współfinansowany z funduszy unijnych.

Urząd Gminy Mstów dziękuje studentom i ich opiekunom za pracę i zaangażowanie włożone w realizacje projektów. Dziękuje również pani Marcie Więckowskiej i pani Jadwidze Rataj z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za opiekę i sprawną organizację warsztatów.

Wstecz