Oficjalna strona Gminy Mstów
Niedziela, 22 grudzień 2024, imieniny: Zenona, Honoraty, Franciszki
A- A+

STOP Pożarom Traw ! / 2021-03-15

Stop pożarom traw!
 

Już od wielu lat przeÅ‚om zimy, wiosny oraz przedwioÅ›nie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów Å‚Ä…k i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tÅ‚umaczÄ…c swoje postÄ™powanie chÄ™ciÄ… użyźniania gleby. Od pokoleÅ„ wÅ›ród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost,
a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

 

Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w Å›rodowisku naturalnym – ziemia wyjaÅ‚awia siÄ™, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkÅ‚ad resztek roÅ›linnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje siÄ™ szereg zwiÄ…zków chemicznych bÄ™dÄ…cych truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierzÄ…t. Wypalanie traw jest również przyczynÄ… wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzÄ… niestety także do wypadków Å›miertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach Å›mierć ponosi kilkanaÅ›cie osób.


Obszary zeszÅ‚orocznej wysuszonej roÅ›linnoÅ›ci, która ze wzglÄ™du na wystÄ™pujÄ…ce w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonaÅ‚e podÅ‚oże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnoÅ›ciÄ… czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwaÅ‚townym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest czÅ‚owiek.

Trzeba pamiÄ™tać, że po zimie trawy sÄ… wysuszone i palÄ… siÄ™ bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydujÄ… siÄ™ na wypalanie traw, przekonane sÄ… że w peÅ‚ni kontrolujÄ… sytuacjÄ™ i w razie potrzeby, w porÄ™ zareagujÄ…. Niestety mylÄ… siÄ™ i czasami koÅ„czy siÄ™ to tragediÄ…. W przypadku gwaÅ‚townej zmiany jego kierunku, pożary bardzo czÄ™sto wymykajÄ… siÄ™ spod kontroli i przenoszÄ… na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracÄ… dobytek caÅ‚ego życia. WystÄ™puje rów­nież bezpoÅ›rednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
 

pl_stop

 

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy!!!

Ci, którzy mimo wszystko chcÄ… ryzykować, muszÄ… również liczyć siÄ™ z konsekwencjami. O tym, że postÄ™powanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania siÄ™ wypalania Å‚Ä…k, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala Å‚Ä…ki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.


Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 wrzeÅ›nia 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach Å›ródleÅ›nych, jak również w odlegÅ‚oÅ›ci do 100 m od granicy lasu, zabrania siÄ™ dziaÅ‚aÅ„ i czynnoÅ›ci mogÄ…cych wywoÅ‚ać niebezpieczeÅ„stwo, a w szczególnoÅ›ci:

1. rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez wÅ‚aÅ›ciciela lasu lub nadleÅ›niczego, korzystania z otwartego pÅ‚omienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostaÅ‚oÅ›ci roÅ›linnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeÅ„ (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myÅ›l art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zÅ‚. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, majÄ…ce postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolnoÅ›ci od roku do lat 10”.


W Å›lad za AgencjÄ… Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, należy stwierdzić że wypalanie traw jest Å›rodowiskowo szkodliwe, ale także surowo zabronione. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakÅ‚adanych np. przez policjÄ™ czy prokuraturÄ™, także dotkliwe kary finansowe nakÅ‚adane przez AgencjÄ™ w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokoÅ›ci wszystkich rodzajów dopÅ‚at bezpoÅ›rednich za dany rok.

Podczas intensywnego prowadzenia prac rolnych na polach, także może dojść do pożarów wskutek nieostrożnoÅ›ci osób wykonujÄ…cych te prace lub niesprawnego sprzÄ™tu technicznego.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażujÄ… znacznÄ… liczbÄ™ siÅ‚ i Å›rodków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcjÄ™ gaszenia pożarów traw, Å‚Ä…k i nieużytków,
w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

pl_stp


Pożary traw powodujÄ… również spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone sÄ… miejsca lÄ™gowe wielu gatunków gnieżdżących siÄ™ na ziemi i w krzewach. PalÄ… siÄ™ również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklÄ™tami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków). Dym uniemożliwia pszczoÅ‚om i trzmielom oblatywanie Å‚Ä…k. Owady ginÄ… w pÅ‚omieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roÅ›lin.

GinÄ… zwierzÄ™ta domowe, które przypadkowo znajdÄ… siÄ™ w zasiÄ™gu pożaru (tracÄ… orientacjÄ™ w dymie, ulegajÄ… zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierzÄ…t leÅ›nych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. PÅ‚omienie niszczÄ… miejsca bytowania zwierzyny Å‚ownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajÄ™cy, a nawet saren.


W pÅ‚omieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierzÄ…t krÄ™gowych: pÅ‚azy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zajÄ…ce, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie). Przy wypalaniu ginÄ… mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadajÄ…c resztki roÅ›linne i zwierzÄ™ce uÅ‚atwiajÄ… rozkÅ‚ad masy organicznej oraz wzbogacajÄ… warstwÄ™ próchnicy, „przewietrzajÄ…” glebÄ™. Podobnymi sprzymierzeÅ„cami w walce ze szkodnikami sÄ… biedronki, zjadajÄ…ce mszyce. OgieÅ„ uÅ›mierca wiele pożytecznych zwierzÄ…t bezkrÄ™gowych, m.in. dżdżownice (które majÄ… pozytywny wpÅ‚yw na strukturÄ™ gleby i jej wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci), pajÄ…ki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). Pożary traw niszczÄ… rodzimÄ… faunÄ™ i florÄ™.


Zdarza siÄ™, że pożary traw przenoszÄ… siÄ™ także na tereny leÅ›ne. Dla polskich lasów, m.in. ze wzglÄ™du na dominacjÄ™ w nich gatunków iglastych, ogieÅ„ jest potencjalnie dużym zagrożeniem. Coraz cieplejsze i suchsze wiosny powodujÄ…, że to potencjalne niebezpieczeÅ„stwo coraz bardziej przekÅ‚ada siÄ™ na realne. Tylko w 2019 r. w Polsce wybuchÅ‚o blisko 9200 pożarów lasów (najwiÄ™cej w UE po Hiszpanii i Portugalii), o prawie 1/4 wiÄ™cej niż rok wczeÅ›niej i ponad dwukrotnie wiÄ™cej niż w roku 2017.

LeÅ›nicy rozpoczÄ™li już akcjÄ™ bezpoÅ›redniÄ… w ochronie przeciwpożarowej lasów. Oznacza to, że wdrożone do stosowania zostaÅ‚y wszystkie siÅ‚y i Å›rodki, aby zabezpieczyć tereny leÅ›ne przed pożarami. Od lat na ochronÄ™ przeciwpożarowÄ… Lasy PaÅ„stwowe wydajÄ… ok. 100 mln zÅ‚ rocznie.


KG PSP

www.straz.gov.pl
www.stopozaromtraw.pl
www.facebook.com/stopozaromtraw

Lasy Państwowe

http://www.lasy.gov.pl/pl
https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/
https://www.instagram.com/lasy_panstwowe/?hl=pl
Wstecz