"Święto Jabłka 2021" / 2021-08-18
Tegoroczna edycja „Święta Jabłka” była długo wyczekiwana, ale jak się okazało, warto było pojawić się na mstowskich błoniach. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a występy sceniczne gwiazd oglądały tłumy ludzi – mieszkańców Gminy Mstów i regionu częstochowskiego.
Impreza przypadła na czas obowiązywania obostrzeń sanitarnych, co nałożyło na organizatorów nowe obowiązki. Zostały one jednak sprawnie zrealizowane, dzięki czemu przebieg wydarzenia był na profesjonalnym poziomie.
Już od rana 14 sierpnia prace przygotowawcze były w toku - przybywali wystawcy, artyści, obsługa techniczna i gastronomiczna. Aby „Święto Jabłka” nabrało właściwej formy, swoje wysiłki musieli połączyć m.in. technicy od sceny, nagłośnienia, gospodarz miejsca, organizator i liczni wystawcy. Kolejna grupa to artyści, którzy swoim talentem czarowali później wszystkich gości i liczną widownię. Nad całością czuwali pracownicy ochrony oraz przedstawiciele służb: Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki dobrej organizacji oraz współpracy byliśmy świadkami wspaniałego wydarzenia kulturalnego.
Pierwsze dźwięki muzyki i słowa powitania padły ze sceny o godzinie 16:00. Zaraz po nich prowadzący zaprosił wszystkich na konkursy sprawnościowe związane z jabłkiem. Chętni (dzieci i młodzież) mieli za zadanie m.in. strącać jabłka, rzucać nimi do kosza lub spychać kręgle. Zabawy było co niemiara, a także nagród czy upominków. Każdy dostał torbę (z logami: Święta Jabłka i Gminy Mstów), a w niej niespodzianki, którymi były jabłka i maskotki. Ku uciesze najmłodszych na placu dodatkowo dostępne były stoiska z wieloma atrakcjami: wata cukrowa, wakacyjne warkocze oraz cały park dmuchawców - to tylko niektóre z nich. Można też było poszaleć na zjeżdżalniach, trampolinach czy torach przeszkód. Dla większych i starszych uczestników były dostępne stanowiska z gastronomią oraz wygodne ławki z parasolami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Niewątpliwą atrakcją wydarzenia były występy zaproszonych artystów. Pierwszą gwiazdą na scenie był mstowski zespół śpiewaczy „Mstowianki”, który ma za sobą nagrania teledysków oraz wywiady w ogólnopolskiej telewizji (np. w Teleexpresie).
Folklor polskich gór i terenów żywiecczyzny zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Rajczańska”. Grupa 28 osób wytańczyła i wyśpiewała piękne ludowe tradycje. Zespół na scenie podzielił się na muzyków, tancerzy i wokalistów - przez blisko godzinę rozbrzmiewały góralskie przyśpiewki, wirowały kolorowe kiecki i warkocze. Widowisko było arcyciekawe!
Po takiej dawce energii na scenę wkroczył Czadoman - artysta, który porwał do tańca nie tylko towarzyszące mu tancerki, ale i publiczność przed sceną. Mocne bity, przyjemne rytmy i „Power” wokalisty dały kolejną godzinę niezłej zabawy. Wszyscy „dali czadu”, a bis artysty było dowodem na to, że publiczność nie chciała kończyć tak dobrej zabawy. Prywatnie Czadoman to nie kto inny, jak Paweł Dudek - wokalista, który odniósł sukces w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”, gdzie zaskoczył jurorów swoimi nieprzeciętnymi umiejętnościami wokalnymi.
Po występach Czadomana nastąpił moment odpoczynku przed występem Gwiazdy Wieczoru. Gdy scenę przygotowywano do kolejnego show, uwaga zebranych została skierowana na telebim - na którym odbyła się prezentacja medialnego dorobku Gminnego Ośrodka Kultury w Mstowie. Zobaczyć można było realizowane w czasie pandemii teledyski i nagrania GOKu. A jest się czym pochwalić: teledyski KGW "Mstowianki”, teledysk Poli Błachowicz, teledysk hymnu „Iskry” Mokrzesz, nagrania wokalne ze studia nagrań „mStovia Studio” w Gminnym Ośrodku Kultury we Mstowie. Wszystkie te realizacje można też oglądać na kanale You Tube GOKu.
Na finał wystąpili giganci sceniczni, gwiazdy wielkiego formatu – zespół KOMBI. Wspaniali muzycy, kompozytorzy i twórcy. Wszyscy pamiętamy ich takie hity, jak np. „Nietykalni”, „Słodkiego, miłego życia” czy „Nasze randez-vous”. Zespół zaprezentował dorobek muzyczny i opowiedział o swojej historii - była to niebanalna podróż w czasie, dla wielu oglądających wręcz sentymentalna. Zespół Kombi istnieje pod tą nazwą już 45 lat i podczas występu pokazał nowatorski styl, łączący wykorzystanie instrumentów elektronicznych, klawiszowych z nowinką techniczną (która bardzo podobała się licznie zgromadzonej publiczności), czyli pokazem laserowym. Muzyka elektroniczna i światło lasera dały niebanalne odczucia muzyczne i artystyczne. Pozostaje tylko złożyć gratulacje i życzyć dalszych sukcesów Zespołowi.
Gdy koncert dobiegł końca, dla chętnych do godziny 1:00 trwała dyskoteka, którą prowadził DJ Maciek. Pogoda ducha i pogoda astronomiczna na „Świecie Jabłka 2021” były na wysokim poziomie. Do zobaczenia za rok!
Relacja: Krzysztof Drynda - Dyrektor GOK w Mstowie
Zdjęcia: Artur Śpiewak, Maciej Juszczyk, Adam Równiak
Imprezę swoją obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości m.in.:
- Jadwiga Wiśniewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego
- Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Poseł na Sejm RP
- Ryszard Majer, Senator Rzeczypospolitej Polskiej
- Lidia Burzyńska, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
- Mariusz Trepka, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
- Robert Magdziarz, Wicewojewoda Śląski
- Stanisław Gmitruk, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego
- Krzysztof Nowak, Dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego, Urząd Wojewódzki w Katowicach
- Mirosław Matyszczak, Prezes Zarządu RFG Częstochowa
- Adam Markowski, Dyrektor, Urząd Marszałkowski w Katowicach
- Marek Radosz, Komendant Miejski PSP w Częstochowie
- Grażyna Dudek, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie
- Urszula Całusińska, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Częstochowskiego
- Andrzej Krzypkowski, Nadleśniczy (Nadleśnictwo Złoty Potok)
- Jerzy Motłoch, Prezes „Partnerstwa Północnej Jury”
Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zaszczycenie swoją obecnością.