Oficjalna strona Gminy Mstów
Czwartek, 21 listopad 2024, imieniny: Alberta, Janusza, Konrada
A- A+

„Jura ROK Festiwal" w Koniecpolu / 2022-05-31

29 maja na koniecpolskim rynku odbyło się regionalne święto folkloru – „Jura ROK Festiwal”. Gospodarzem wydarzenia, które od sześciu lat organizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, było Miasto i Gmina Koniecpol. Do realizacji tegorocznej edycji na zasadzie partnerstwa przystąpiły również Gminy: Olsztyn, Kłomnice, Poczesna, Kruszyna, Kłobuck i (po raz pierwszy) Gmina Mstów.
jura_rok_1
Po barwnym korowodzie i oficjalnym otwarciu Festiwalu wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Koniecpol (pod batutą Macieja Piątka-Czarneckiego) oraz Częstochowski Teatr Tańca (prowadzony przez reżysera, choreografa i scenarzystę Włodzimierza Kucę).

W panelu folklorystycznym wystąpili:
- Zespół Folklorystyczny "Turowianie" reprezentujący Gminę Olsztyn,
- Zespół Taneczny "Senioritki" i Zespół Śpiewaczy "Klepisko" z Gminy Kłomnice,
- Zespół Śpiewaczy "Mstowianki" z Mstowa (podczas występów muzycznych Panie zaśpiewały 5 utworów, z towarzyszeniem „człowieka orkiestry” Walentego Mazura),
- Zespół wokalny "Ale! Babki" z Gminy Kruszyna,
- Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kłobucka.
- Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie" z Gminy Poczesna

jura_rok_12
Jednocześnie z występami na rynku, w koniecpolskim Domu Kultury odbyły się prezentacje i rozstrzygnięcie Konkursu Legend, Baśni, Podań "Legend Jury". Laureatami Konkursu zostali: GRAND PRIX - Zdzisław Adamczyk z Gminy Niegowa, I miejsce - Adam Jakubczak z Gminy Mstów, II miejsce - Stanisław Kałkus z Olsztyna, III miejsce - Katarzyna Jermacz z Dzibic. Wyróżnienia otrzymali: Tomasz Krzypkowski z Częstochowy i Witold Leśniak z Zawiercia.

Na festiwalowej scenie wręczono również nagrody laureatom dwóch konkursów plastycznych:
- dla dzieci „Jura oczami dziecka w odsłonach czterech pór roku”
- Jurajskiego Konkurs Plastyczny dla młodzieży i dorosłych „Ilustracja do bajek, legend, podań".

Pięknie prezentowało się stoisko promocyjne Gminy Mstów, przygotowane wspólnie przez połączone siły Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z: Jaskrowa, Mstowa, Brzyszowa, Małus Małych, Małus Wielkich, Kobyłczyc, Krasic i Mokrzeszy.
>> W czerwonym, charakterystycznym namiocie „Owocowo w Mstowie” można było znaleźć wiele specjałów m.in. pierniczki, ciasta (szarlotka, jabłecznik), muffinki, ciasteczka w kształcie jabłka, przekąski „na raz”, sok jabłkowy, a także świeżo robione racuchy. Panie prezentowały także hafty, poduszeczki i naturalne mydełka w kształcie jabłka oraz gminne materiały promocyjne: długopisy, mapy, foldery, publikacje książkowe.
>> Stoisko Gminy Mstów było niezwykle atrakcyjne, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających i było wspaniałą wizytówką gminy. Wspólne działania Pań z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Mstów pokazały, iż „w ludziach siła”. Dziękujemy za ich ogromny wkład w promocję Gminy Mstów w regionie częstochowskim.
jura_rok_14

Na zakończenie odbył się koncert folkowej kapeli "Góralska Hora". Podczas trwania festiwalu można było skorzystać z wielu atrakcji: były produkty regionalne, rękodzieło, wystawy i warsztaty artystyczne, gastronomia i dmuchańce. Dziękujemy wszystkim gościom, artystom, wystawcom i współorganizatorom za udział i dobrą imprezę!
jura_rok_13

Informacja:
Monika Kosielak - Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie
Krzysztof Drynda  - Dyrektor GOK w Mstowie

Wstecz