Oficjalna strona Gminy Mstów
Piątek, 22 listopad 2024, imieniny: Cecylii, Wszemily, Stefana
A- A+

Pamiątkowy pylon na cmentarzu cholerycznym w Wancerzowie / 2023-07-24

Za Górą Dobrą w Wancerzowie - na cmentarzu, zwanym przez społeczność lokalną „cholerycznym” - została umiejscowiona pamiątkowa tablica w formie pylonu.

>> W Wancerzowie, przy ulicy Jaskrowskiej, znajduje się las brzozowo-dębowy, a na jego skraju mieści się Dobra Góra (279 m n.p.m.). Jej znakiem rozpoznawczym są drewniane krzyże, które stanowią pozostałości po cmentarzu epidemiologicznym, przez społeczność lokalną nazwanym "cholerycznym". Miejsce, położone na stoku wzniesienia, znajduje się dokładnie naprzeciwko mstowskiego cmentarza żydowskiego, ale po drugiej stronie rzeki Warty. Zajmuje teren ok. 15*15 m, otoczone jest lekkim obwarowaniem i pozostałościami po murze z kamienia wapiennego. Wewnątrz znajdują się drewniane krzyże.

>> Cmentarz choleryczny to miejsce pochówku zmarłych mieszkańców po epidemii cholery, która według miejscowych przekazów miała miejsce po Powstaniu Styczniowym w 1863 r. W XIX wieku cholera była prawdziwym postrachem Europy. Choroba zabiła setki tysięcy ludzi na ziemiach polskich (Polska była wówczas pod zaborami).

pylon_wanc_1  TABLICA-12a
>> Cmentarz został wydzielony kamieniami i fragmentami kamiennego muru. W 2015r. pamiątkowe krzyże zostały poddane renowacji (głównie poprzez ich gruntowną odnowę) oraz przymocowanie do betonowej konstrukcji. Teren wokół cmentarza został uporządkowany.

>> Pamiątkowy pylon (o wysokości 200cm, z jednostronnie drukowaną grafiką, czarny błysk) jest usytuowany na podstawie betonowej, ma konstrukcję stalową i posiada oświetlenie led’owe solarne.
>> Na wykonanie tablicy (pylonu) Gminny Ośrodek Kultury w Mstowie otrzymał dofinansowanie z Programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego
i Ignacego Jana Paderewskiego -  Fundusz Patriotyczny - „Wolność po polsku edycja 2023”.
pylon_wanc_2   pylon_wanc_3
„Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”
Józef Piłsudski 


Więcej: https://www.mstow.pl/art/1918,2015-07-krzyze

Wstecz