ŚWIĘTO KWITNĄCEJ JABŁONI / 2012-04-30
Już 6 maja w Zawadzie odbędzie się zorganizowane po raz pierwszy w gminie Mstów - Święto Kwitnącej Jabłoni. To inauguracja nowej promocyjnej marki Mstowa i rozpoznawalnego produktu regionalnego. Sady na terenie gminy Mstów zajmują ponad 200 ha. Jest się czym pochwalić i jest co pokazać. Święto Kwitnącej Jabłoni - bo w sadach dominują jabłonie.
Pięć, spośród wielu sadów na terenie gminy, można będzie zwiedzać. Od godziny 13.00 do 15.00 razem z sadownikami można będzie oglądać:
*sad w Siedlcu - Władysław Rygałło – ul. św. Antoniego 4
*sad w Wancerzowie - Tadeusz i Krzysztof Pytlarzowie – ul. 16 Stycznia 9
*sad w Wancerzowie - Tomasz Walaszczyk – ul. 16 Stycznia 19
*sad w Zawadzie - Jerzy Halaba – ul. Częstochowska 31
*sad w Zawadzie - Zbigniew Jędras – ul. Częstochowska 17
A sadownicy to ludzie z pasją, mają wiedzę i doświadczenie, warto skorzystać z takiej możliwości. O swoim sadzie ciekawie opowiada Jerzy Halaba. Jego sad w Zawadzie, w tej chwili zajmuje powierzchnię 13 ha, a całe gospodarstwo prawie 19 ha. Dominują oczywiście jabłonie, ale są też brzoskwinie, śliwy i grusze. Zwiedzającym pan Jerzy Halaba pokaże sad i opowie o integrowanej produkcji owoców, która opiera się na zachowaniu w sadzie równowagi biologicznej, ochronie biologicznej roślin i racjonalnym nawożeniu.
Pan Jerzy Halaba robi także sok jabłkowy, za który otrzymał wyróżnienie w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.
Gospodarstwo sadownicze w Wancerzowie Krzysztofa i Tadeusza Pytlarzów to około 12 hektarów. Dominują jabłonie, ale są także grusze, czereśnie oraz krzewy owocowe - aronie i porzeczki. Gospodarstwo może pochwalić się sortownią jabłek. Posiada także jedyną na terenie gminy przechowalnię jabłek z kontrolowaną atmosferą. Można w niej przechować około 220 ton jabłek. Dzięki odpowiedniemu stężeniu powietrza i chłodzeniu jabłka można przechowywać około 9 miesięcy i owoce zachowują wysoką jakość.
Krzysztof Pytlarz jest utytułowanym sadownikiem zdobył III miejsce w ogólnopolskim konkursie „Najbardziej Innowacyjny Młody Rolnik 2010”.
6 maja można będzie także oglądać sad Zbigniewa Jędrasa w Zawadzie. Na 20 ha dominują jabłonie, ale są także śliwy grusze, wiśnie oraz truskawki i maliny. Pan Zbigniew Jędras - wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia w produkcji sadowniczej - opowie zwiedzającym o produkcji jabłek i o zasadach integrowanej produkcji owoców.
Sad Władysława Rygałły w Siedlcu należy do najstarszych na terenie gminy Mstów. Pierwsze drzewa posadzono przed I wojną światową. Już czwarte pokolenie tej rodziny zajmuje się sadownictwem . Oczywiście sad jest odnawiany i unowocześniany. Na 8 ha dominują jabłonie, są także śliwy. Gospodarstwo posiada także chłodnie, w której przechowuje się owoce.
Tomasz Walaszczyk prowadzi 12 ha gospodarstwo w Wancerzowie. W sadzie dominują jabłonie, ale są także czereśnie i grusze. Tradycja tego ogrodu sięga trzeciego pokolenia - pierwsze drzewa posadził dziadek pana Tomasza Walaszczyka. Zwiedzającym sadownik pokaże ogród i opowie o integrowanej produkcji owoców. Pan Tomasz Walaszczyk chciały kontynuować tradycje rodzinną i unowocześniać gospodarstwo przy wsparciu środków unijnych.
Zwiedzanie sadów zakończy się o godzinie 15.00, wtedy w Zawadzie na terenie obok szkoły podstawowej rozpocznie się część artystyczna połączona z kiermaszem drzewek i kwiatów. Na scenie zaprezentują się panie z Koła Gospodyń Wiejskich Mstowianki, zespół Barbórki a na zakończenie - koncert „Przeboje Anny Jantar” .
Będzie pokaz „Latającej Zośki” oraz konkursy związane z jabłkiem.
Zapraszamy 6 maja do zwiedzania sadów i do Zawady na kiermasz i dobrą zabawę.