Oficjalna strona Gminy Mstów
Niedziela, 22 grudzień 2024, imieniny: Zenona, Honoraty, Franciszki
A- A+

OPIS PROJEKTU "DESIGN W TERENIE" / 2012-10-08

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach wydała opis realizacji projektu - Mstów „design w terenie”. Jest to kalendarium tego co działa się w gminie Mstów w październiku ubiegłego roku, kiedy przez siedem dni pracowali tu studenci  pod kierunkiem projektantów nad koncepcjami ożywienia przestrzeni publicznej gminy. Były to warsztaty zorganizowane w ramach projektu „ Design w terenie”.

12 października do Mstowa przyjechali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Śląskiego. Ich pracę koordynowali eksperci: dr  Agnieszka Szóstek z Warszawy, konsultantka  User Experience i Design Thinking   oraz dr  inż. arch.  Michał Stangel   urbanista, adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Zespół „Design w terenie” rozmawiał z mieszkańcami gminy, opracował ankiety, tak by zebrać jak najwięcej informacji, żeby projekty uwzględniały opinię i potrzeby mieszkańców. Zorganizował również wykłady na temat zagospodarowania przestrzeni publicznej.

 

W efekcie przygotował  trzy koncepcje ożywienia przestrzeni publicznej gminy. Zaprojektował ścieżkę turystyczną prowadzącą  przez 6 najciekawszych turystycznie miejsc we Mstowie. Druga koncepcja dotyczyła rewitalizacji zabytkowych stodół. Trzeci projekt zakładał ożywienie rynku i biblioteki Gminnego Ośrodka Kultury. 18 października warsztaty zakończyła wystawa prezentująca przygotowane koncepcje i projekty. Te wydarzenia opisane są w publikacji - Mstów „design w terenie”, publikacji uzupełnionej  fotografiami  dokumentującymi prace zespołu. Mstów „design w terenie”: redakcja – Wiesław Gdowicz i Marta Więckowska; projekt graficzny – Anna Kopaczewska; ilustracje Magdalena Drobczyk: fotografie Radosław Kaźmierczak i Michał Stangel; tłumaczenie na język angielski Beata Tumidejewicz.

Gmina Mstów była pierwszą, w której projekt „design w terenie” był realizowany i dzięki niemu o Mstowie mówi się na wielu spotkaniach prezentujących efekty projektu, o Mstowie wspomina się w wielu publikacjach.

 

Teraz dodatkowo jeszcze opublikowano przebieg całego projektu. Dzień po dniu jest ciekawie opisany i zilustrowany fotografiami – podkreśla Adam Markowski zastępca wójta gminy Mstów. To publikacja także  będzie prezentowana na wielu spotkaniach i wystawach. Projekt „design w terenie” zaowocował również pracą dyplomową o Mstowie. Napisała ją Joanna Jaroszyńska absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a zainteresowała się gminą podczas realizacji „design w terenie”. Joanna Jaroszyńska w swojej pracy dyplomowej opracowała i przedstawiła jak można wykorzystać mstowskie sady i Święto Jabłka w tworzeniu wizerunku i promocji Mstowa i jej pracę gmina wykorzystała w Parku Śląskim w Chorzowie  na Pikniku Integracyjnym pn. Europejski Patchwork Pokoleniowy. Tam  gmina Mstów prezentowała stoisko pod hasłem Owocowo w Mstowie. Projekt „design w terenie” cały czas przynosi ogromne korzyści promocyjne gminie – dodaje Adam Markowski.

 

„Design w terenie" został zorganizowany w ramach projektu „Design Silesia II" wspierającego rozwój sektora kreatywnego w województwie śląskim. Projekt współfinansowany jest z funduszy unijnych.

Wstecz