Oficjalna strona Gminy Mstów
Sobota, 23 listopad 2024, imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty
A- A+

GMINA MSTÓW SYSTEMATYCZNIE KORZYSTA Z FUNDUSZY UNII EUROPEJSKIEJ / 2007-07-09

Poprawa gospodarki ściekowej na terenie gminy Mstów

Budowa kanalizacji w Jaskrowie była kolejną inwestycją w gminie finansowaną ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W roku 2005 zakończono modernizację ulic w centrum Mstowa i jednocześnie rozpoczęto realizację projektu nr 701200-150 pod nazwą „Budowa kanalizacji sanitarnej w Jaskrowie, gmina Mstów”.
W ramach projektu została zbudowana sieć kanalizacji sanitarnej składająca się z:
* kanału grawitacyjnego
* kanału tłocznego
* kanalizacji rozdzielczej
* przepompowni ścieków

Inwestycja objęła swoim zakresem w miejscowości Jaskrów ulice: Częstochowską, Rędzińską, Starowiejską, Jurajską oraz Pogodną i Młodości w Wancerzowie. Wartość projektu to 5 523 924,31 zł w tym 75% dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Budowę kanalizacji wykonała firma P.U.H.P. INST-GAZ M. Kasztelan, I. Nawracała, S. Jałowiecki S.J. z Jaskrowa a nadzór nad prawidłowym wykonaniem robót sprawował Zakład Inwestycji Rolniczych Sp. z o.o. z Częstochowy. Prace budowlane przez cały okres realizacji projektu przebiegały sprawnie i zgodnie z założonymi wcześniej wytycznymi. Dzięki temu zakończenie inwestycji nastąpiło jeszcze przed wyznaczonym terminem.
Ochrona środowiska naturalnego, które stanowi kapitał gminy, jest jej priorytetem z uwagi na położenie w zasięgu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. W gospodarstwach domowych powstaje znacznie więcej ścieków niż kilkanaście lat temu, są bardziej agresywne za sprawą coraz większej ilości używanych środków piorących, myjących i czyszczących. Duża odporność detergentów na biochemiczną degradację jest jedną z przyczyn zanieczyszczenia rzek i zbiorników wodnych. Kanalizacja w znacznym stopniu ograniczy ilość zanieczyszczeń przedostających się do wód i gleby. Szczególnie ochroni wody podziemne Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 36 stanowiącego źródło wody pitnej dla regionu. Ścieki bytowo-gospodarcze będą odprowadzane do mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Mstowie. Zmniejszy się również zanieczyszczenie wód powierzchniowych, t.j. rzeki Warty.

Gospodarka ściekowa jest tak samo niezbędna jak i zapewnienie wody pitnej, czy doprowadzenie energii elektrycznej
Coraz więcej osób ma wyższą świadomość ekologiczną i dostrzega konieczność dbania o środowisko, zaczynamy segregować odpady, rażą śmieci wysypane w przypadkowych miejscach, nie akceptujemy dzikiego opróżniania szamb. To dobrze wróży na przyszłość, jednak przed nami jest jeszcze dużo pracy, aby poprawić stan naszego środowiska w bezpośrednim i dalszym otoczeniu.

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego jest jednym z programów operacyjnych , które służą do realizacji Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006 i określa priorytety, kierunki i wysokość środków przeznaczonych na realizację polityki regionalnej państwa. Program jest finansowany z dwóch funduszy strukturalnych: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Potrzebujesz więcej informacji na temat funduszy europejskich – wejdź na strony
http://www.zporr.gov.pl
http://www.funduszestrukturalne.gov.pl
http://www.efs.gov.pl
http://www.katowice.uw.gov.pl

Materiał ten współfinansowała Unia Europejska mając na celu poinformowanie społeczeństwa o zaangażowaniu w inwestycje służące rozwojowi polskich regionów

Wstecz