Analiza informacji/1
Trzeci dzień rozpoczął się podsumowaniem ankiety – formularza obserwacji miejsca opartego o metodę zawartą w podręczniku „Jak przetworzyć Miejsce. Podręcznik kreowania udanych przestrzeni publicznych. Project for Public Spacer”.
Opisywana metoda ma na celu ułatwienie i stworzenie odpowiednich warunków do włączenia mieszkańców w proces projektowy.
W ankiecie znajdują się pytania skupione wokół czterech obszarów:
-
komfort i wizerunek
-
dostępność i połączenia
-
funkcje i działania
-
wartość społeczna
Ankieta jest zaprojektowana, w ten sposób, by móc opisać ocenę gminy w określonych kategoriach przez pryzmat mieszkańców. Dlatego uczestnicy warsztatów najpierw wypełniali ankietę wraz z mieszkańcami, by później na podstawie tej części wypełnić kolejne zagadnienia formularza.
Konstrukcja pytań pozwala zwrócić uwagę na różne aspekty analizowanego miejsca, co może pomóc w odnalezieniu jego na początku, nieoczywistego potencjału.
Po wypełnieniu ankiety można w niej znaleźć informacje na temat obecnego zagospodarowania analizowanego miejsca, jego wad i zalet, unikalnych elementów jakie możemy w jego obrębie wyróżnić oraz jakie osoby i z jaką częstotliwością je odwiedzają.
Po podsumowaniu ankiet, prowadzący zaproponowali uczestnikom warsztatów przygotowanie dwóch alternatywnych koncepcji rozwiązań dla wybranych wcześniej obszarów tematycznych.
W kolejnych dniach wypracowane koncepcje miały zostać skonsultowane z mieszkańcami. Opinie mieszkańców miały pomóc w podjęciu decyzji, w którym kierunku prowadzić dalsze prace projektowe.
Wieczorem odbyły się prezentacje wypracowanych koncepcji oraz wspólna dyskusja.
|